Квиз: Не треба да сте експерт по анатомија – колку знаете за човечкото тело?

Дали добро го познавате вашето тело, или човечката анатомија претставува мистерија за вас?

kviz-samo-za-eksperti-po-anatomija-kolku-prashanja-kje-odgovorite-tochno-01.jpg

Човечкото тело има стотици органи и делови кои извршуваат илјадници функции и процеси, па ретки се оние кои не учат нешто од областа на медицината или биологијата, а знаат многу за нашата анатомија. Но за некои делови од телото, заедно со нивните функции, би требало да знаеме сите.

Колку вие ја познавате човечката анатомија? Решете го квизот и дознајте.

Не треба да сте експерт по анатомија – колку знаете за човечкото тело?
 1. 1.
  Околу 60%
  Околу 75%
  Околу 84%
 2. 2.
  Дермис
  Епидермис
  Хиподермис
 3. 3.
  Во мозокот
  Во желудникот
  Кај бубрезите
 4. 4.
  Шареница
  Мрежница
  Рожница
 5. 5.
  Тироидната жлезда
  Надбубрежната жлезда
  Црниот дроб
 6. 6.
  Панкреасот
  Штитната жлезда
  Хипофизата
 7. 7.
  Каротидна артерија
  Артериола
  Аорта
 8. 8.
  Кератин
  Хемоглобин
  Меланин
 9. 9.
  Бронхија
  Трахеја
  Голтка
 10. 10.
  Очите
  Носот
  Ушите

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Учиме за Македонија: Колкава е површината на нашата држава? Располагате ли со географски податоци за нашата држава? Што мислите колкава е по...
Квиз: Колку добро си ја познавате татковината – кои забавни факти за Македонија се вистина, а кои ла...  Дали таканаречените Камени кукли во село Куклица навистина се стари најмал...
Трик прашање за најумните глави: Колку страници има книгата? Дали го тренирате мозокот со логички загатки? Како се снаоѓате со најтешките пре...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg