Ќе ја решите ли оваа математичка задача „од прва“ и без калкулатор?

Оваа задача ќе ве натера да се присетите на некои од основните правила за редот на математичките операции. Кој е точниот одговор? Обидете се да пресметате напамет и без калкулатор...

Kje-ja-reshite-li-ovaa-zagatka-od-prva-i-bez-da-koristite-kalkulator-02.jpg

Се сеќавате ли на основните правила во математиката? Колку време ви е потребно за да го дадете решението?

Одговорот е на следната страна...Би можело да ве интересира:

Квиз: Знаете ли кои валути се користат во државите ширум светот? Ако знаете многу за странските валути и во кои држави се користат, без проблем ќ...
Квиз: Основни правила за прва помош што се задолжителни за сите – колку од нив знаете? Дали знаете што треба да направите ако најдете личност без свест или со кој зафа...
Квиз: Дали ги знаете основните правила за играње шах? Колку полиња има на шаховската табла? А, која фигура може да се движи во сите пр...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg