Географски квиз: Дали ќе ги погодите сите европски главни градови?

Претпоставуваме дека знаете кои се главните градови на Франција, Италија, Германија… односно најпопуларните европски метрополи. Но дали ги знаете сите главни градови на европските држави?

geografski-kviz-dali-kje-gi-pogodite-site-evropski-glavni-gradovi-01.jpg

Европскиот континент го сочинуваат 50-тина држави и факт е дека не секој може да ги наброи, а уште помалку да каже кои се нивните главни градови.

Но дури и да не ги знаете сите европски држави, ако имате основно познавање за географијата на нашиот континент, тогаш без проблем ќе го решите овој квиз.

Во продолжение се 12 европски држави, а вие треба да погодите кои се нивните главни градови.

Географски квиз: Дали ќе ги погодите сите европски главни градови?
 1. 1.
  Рим
  Венеција
  Фиренца
 2. 2.
  Барселона
  Валенсија
  Мадрид
 3. 3.
  Осло
  Берген
  Ставангер
 4. 4.
  Малме
  Стокхолм
  Гетеборг
 5. 5.
  Мостар
  Тузла
  Сараево
 6. 6.
  Луксембург
  Еш-сир-Алзет
  Диделанж
 7. 7.
  Каунас
  Алитус
  Вилнус
 8. 8.
  Белци
  Кишинев
  Тираспол
 9. 9.
  Рига
  Валмиера
  Јелгава
 10. 10.
  Мдина
  Валета
  Забар
 11. 11.
  Талин
  Тарту
  Нарва
 12. 12.
  Шан
  Вадуц
  Ешен

Спирова С. | Црнобело / Фото: freepik

Би можело да ве интересира:

Географски квиз: Мора да знаете барем половина од прашањата – на кој континент се наоѓаат државите? Луѓето со широки општи познавања без проблем ќе одговорат точно на сите прашања....
Квиз: Ѓорѓи Колозов и уште 9 македонски и светски значајни личности – по што се познати? Дали ги знаете најзначајните личности од минатото и од поново време? А, дали зна...
Квиз по алгебра: Колку внимававте на часовите во средно? Дали можете да решите равенка со една непозната? А, дали ги знаете симболите за ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg