Квиз: Дали сте махер по географија во друштво или мудро молчите?

Мора да го знаете одговорот на барем осум од овие географски прашања бидејќи сепак станува збор за нешта што сме ги учеле сите.

kviz-10-geografski-prashanja-shto-site-treba-da-gi-znaat-01.jpg

Потребно е многу учење и надградување за да можете да се наречете експерт за географија, но за овој квиз не ви треба оваа „титула“.

10-те прашања во продолжение се некои од најосновните работи од областа на географијата, кои мора да ги знаете бидејќи сигурно сте ги учеле и на училиште. Дали ќе успеете да ги одговорите сите?

Дали сте махер по географија во друштво или мудро молчите?
 1. 1.
  Аргентина
  Чиле
  Колумбија
 2. 2.
  Сена
  Висла
  В’лтава
 3. 3.
  Тихи Океан
  Индиски Океан
  Атлантски Океан
 4. 4.
  Индија
  Бангладеш
  Непал
 5. 5.
  Аризона
  Алјаска
  Калифорнија
 6. 6.
  Суринам
  Сенегал
  Того
 7. 7.
  Словенија
  Албанија
  Црна Гора
 8. 8.
  Германски
  Француски
  Англиски
 9. 9.
  Финска
  Норвешка
  Шведска
 10. 10.
  Андора
  Кипар
  Лихтенштајн

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку добро го владеете македонскиот јазик – погодете го значењето на овие 10 зборови Знаете ли што е „клаузула“ или „челуст“? Ако сакате да читате, и тоа не сам...
Квиз: Ако не одговорите точно на повеќето прашања – треба да се вратите во училиште Ве предизвикуваме да си го проверите знаењето - ова се прашања кои знаат да ги о...
Квиз: Само за експерти од сите области – дали се истакнувате со вашето знаење? Ако имате добри познавања од скоро сите области, овој квиз ќе биде прелесен за в...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg