Квиз: Само за експерти по географија – дали знаете повеќе од просечниот човек?


Квиз: Само за експерти по географија – дали знаете повеќе од просечниот човек?

Дали сте експерт по географија и сте сигурни дека знаете повеќе од просечниот човек, или ова е област за која немате никаков интерес?

kviz-samo-za-eksperti-po-geografija-dali-znaete-povekje-od-prosechniot-chovek-01.jpg

Освен оние кои ја изучувале географијата на факултет, ретки се луѓето кои можат да се пофалат со широки познавања од оваа област. На Земјата постојат толку многу држави, планини, реки и езера, што е практично невозможно да запомните сè.

Но, ако сте убедени дека имате солидни познавања од оваа област, ве предизвикуваме да го решите овој квиз.

10-те прашања во продолжение се од областа на географијата и опфаќаат места од целиот свет, а вие треба да им го погодите точниот одговор.

Само за експерти по географија – дали знаете повеќе од просечниот човек?
 1. 1.
  Јапонско Море
  Саргасово море
  Карипско Море
 2. 2.
  Швајцарија
  Исланд
  Лихтенштајн
 3. 3.
  Ирска
  Молдавија
  Исланд
 4. 4.
  Гренланд
  Австралија
  Мадагаскар
 5. 5.
  Русија
  Франција
  САД
 6. 6.
  Најголемото езеро во Јужна Америка
  Најголемата планина во Јужна Америка
  Најголемиот залив во Јужна Америка
 7. 7.
  Италија
  Грција
  Шпанија
 8. 8.
  Кина
  Тајланд
  Индонезија
 9. 9.
  Сан Марино
  Андора
  Малта
 10. 10.
  Моначани
  Моначанци
  Моначаци

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку всушност знаете за технологијата што ја користите секојдневно? Денес компјутерите и смартфоните се сеприсутни – ги користиме за работа, ги кори...
Квиз: Дали логиката ви е силна страна? Колку загатки ќе успеете да погодите точно? Логиката ви е силна страна ако ниту ...
Квиз: Дали важите за човек со широки општи познавања во друштвото? Дали можете да се впуштите во разговор на разни теми кога сте во секое друштво и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg