Квиз: Ќе препознаете ли за која раса на куче станува збор?


Квиз: Ќе препознаете ли за која раса на куче станува збор?

Значењето на домашните миленици е од неминовен аспект – тие малтене заземаат рамноправно место во семејството кое никој не може да го замени.

kviz-kje-prepoznaete-li-za-koja-rasa-na-kuche-stanuva-zbor-01.jpg

Кучињата се суштества кои имаат способност да лекуваат, утешуваат и забавуваат на начин на кој на луѓето им е неопходен.

Златен ретривер, далматинец, германски овчар – раси кои поради популарноста навистина лесно ги препознаваме. Но, дали се сметате себеси за експерт за кучиња?!

Во продолжение за вас подготвивме квиз каде треба да идентификувате за која раса станува збор. Звучи едноставно? Испробајте се.

Ќе препознаете ли за која раса на куче станува збор?
 1. 1. Која раса е кучето на фотографијата?
  Кане корсо
  Ротвајлер
  Доберман
 2. 2. Која раса е кучето на фотографијата?
  Англиски кокер шпаниел
  Американски кокер шпаниел
  Кавалерски шпаниел на кралот Чарлс
 3. 3. Која раса е кучето на фотографијата?
  Малтезер
  Пудла
  Бишон
 4. 4. Која раса е кучето на фотографијата?
  Пули
  Американски стафордширски териер
  Бернандинец
 5. 5. Која раса е кучето на фотографијата?
  Џек расел
  Басет
  Бигл
 6. 6. Која раса е кучето на фотографијата?
  Чивава
  Пинч
  Јоркширски териер
 7. 7.
  Померанец
  Германски шпиц
  Самојед
 8. 8. Која раса е кучето на фотографијата?
  Мопс
  Американски булдог
  Француски булдог
 9. 9. Која раса е кучето на фотографијата?
  Златен ретривер
  Ирски сетер
  Лабрадор
 10. 10. Која раса е кучето на фотографијата?
  Сибирска хаска
  Акита ину
  Германски овчар

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку всушност знаете за технологијата што ја користите секојдневно? Денес компјутерите и смартфоните се сеприсутни – ги користиме за работа, ги кори...
Квиз: Дали логиката ви е силна страна? Колку загатки ќе успеете да погодите точно? Логиката ви е силна страна ако ниту ...
Квиз: Колку добро ја познавате нашата татковина? Историски факти, географски поими, секојдневни, но важни работи - колку добро ја...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg