Квиз на кој скопјани не смеат да згрешат: Колку го познавате нашиот главен град?

Дали знаете кој автобус не застанува на „Рекорд“? Колку часот покажува часовникот на Музејот на град Скопје?

kviz-kolku-dobro-go-poznavate-skopje-01.jpg

Колку добро го познавате главниот град на нашата држава? Без разлика дали подолго време живеете во Скопје, дали тука сте родени или сте престојувале одреден период, најверојатно ќе ги знаете одговорите на поголемиот дел од овие прашања доколку добро го познавате градот.

Колку добро знаете да се снајдете со превозот? Знаете ли каде се наоѓаат некои од најпознатите места во градот? Каде се наоѓаат некои од населбите?

Проверете во продолжение колку добро го познавате Скопје.

Колку го познавате нашиот главен град?
 1. 1.
  „Орце Николов“
  „Рузвелтова“
  „Париска“
 2. 2.
  Центар
  Аеродром
  Ѓорче Петров
 3. 3.
  19
  5
  22
 4. 4.
  Чаршија
  Околина на Градски парк
  Околина на плоштад
 5. 5.
  „Вардар“
  „Парк“
  „Езерце“
 6. 6.
  05:17
  04:45
  06:17
 7. 7.
  Цреши
  Јорговани
  Липи
 8. 8.
  Кулите „Џевахир“
  Зградата на МРТ
  Зградата „Флетајрон“
 9. 9.
  Кисела вода и Аеродром
  Центар и Кисела вода
  Центар и Аеродром
 10. 10.
  Помеѓу Црниче и Водно
  Помеѓу Водно и Центар
  Помеѓу Црниче и Центар

Б. С. Б. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку знаете за вашите заби и дали правилно се грижите за нив? Знаете ли колку често треба да ги миеме забите? Знаете ли и колку долго треба да...
Географски квиз: Погодете во која држава се наоѓаат градовите Знаете ли каде е Осака? А, дали знаете каде се наоѓа Мека? Знаете ли каде е О...
Квиз: Дали знаете повеќе од просечен осмоодделенец? Знаете ли кој го изградил Мачу Пикчу или која сила нè држи на Земјата? Знаете...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg