Квиз: За оние кои гледале сапуници – погодете го значењето на шпанските фрази

Знаете што значи „No lo puedo olvidar“ или „Estoy enamorado de ti“?

kviz-za-onie-koi-gledale-sapunici-pogodete-go-znachenjeto-na-shpanskite-frazi-01.jpg

Изминативе неколку години, на нашите телевизии доминираат турските серии. Но, претходно најголем хит беа сапуниците на шпански јазик кои сите, без разлика на возраста, будно ги следевме.

Драмите, бројните пресврти, нелогичните заплети и, се разбира, култните фрази, беа задолжителни во секоја ваква сапуница.

Иако денес е дискутабилно колку се добри овие серии, факт е дека благодарение на нив ги научивме најосновните зборови од шпанскиот јазик, но и неколку фрази кои ги помниме до денес.

Во продолжение следат десет фрази кои редовно се користеа во сапуниците, а ако сте ги гледале, сигурни сме дека ќе ги погодите сите.

За оние кои гледале сапуници – погодете го значењето на шпанските фрази
 1. 1.
  Оди си
  Жал ми е
  Те сакам
 2. 2.
  Заљубен сум во тебе
  Сакам да бидам со тебе
  Ми недостасуваш
 3. 3.
  Ти си силна
  Грешиш
  Ти си луда
 4. 4.
  Не грижи се
  Не зборувај
  Не плачи
 5. 5.
  Дојди овде
  Бегај одовде
  Не оди таму
 6. 6.
  Засекогаш
  Никогаш
  Некогаш
 7. 7.
  Болна сум
  Тажна сум
  Бремена сум
 8. 8.
  Како си?
  Каде си?
  Доаѓаш ли?
 9. 9.
  Немој да ме повредуваш
  Немој да ме лажеш
  Немој да ми зборуваш
 10. 10.
  Не можам да го заборавам
  Не можам да го видам
  Не можам да му се јавам

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку знаете за вашите заби и дали правилно се грижите за нив? Знаете ли колку често треба да ги миеме забите? Знаете ли и колку долго треба да...
Квиз: Дали ги знаете поранешните имиња на градовите и државите ширум светот? Знаете ли кое е поранешното име на Тајланд, или како се викаше Бомбај пред да го...
Квиз: Дали знаете повеќе од студент на медицина? Знаете ли колкав е нормалниот крвен притисок кај возрасна личност или каква тера...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg