Квиз: Дали ги знаете поранешните имиња на градовите и државите ширум светот?

Знаете ли кое е поранешното име на Тајланд, или како се викаше Бомбај пред да го промени името?

kviz-dali-gi-znaete-poraneshnite-iminja-na-gradovite-i-drzhavite-shirum-svetot-01.jpg

Од разни причини, многу држави и градови ширум светот си ги промениле имињата.

Некои ја направиле оваа промена пред неколку децении, а некои пред неколку години.

Сигурни сме дека многу добро знаете кои се следниве градови и држави и каде се наоѓаат, но дали ги знаете нивните поранешни имиња?

Дали ги знаете поранешните имиња на градовите и државите ширум светот?
 1. 1.
  Бурдур
  Константинопол
 2. 2.
  Киншаса
  Заир
 3. 3.
  Шри Ланка
  Бангладеш
 4. 4.
  Бомбај
  Прајаграџ
 5. 5.
  Пратет Тај
  Сијам
 6. 6.
  Камбоџа
  Лаос
 7. 7.
  Мјанмар
  Бенгал
 8. 8.
  Мозамбик
  Родезија
 9. 9.
  Калкута
  Кулката
 10. 10.
  Етиопија
  Сомалија

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку знаете за вашите заби и дали правилно се грижите за нив? Знаете ли колку често треба да ги миеме забите? Знаете ли и колку долго треба да...
Квиз: Дали знаете повеќе од просечен осмоодделенец? Знаете ли кој го изградил Мачу Пикчу или која сила нè држи на Земјата? Знаете...
Географски квиз: Погодете во која држава се наоѓаат градовите Знаете ли каде е Осака? А, дали знаете каде се наоѓа Мека? Знаете ли каде е О...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg