Квиз: Дали ќе одговорите точно на 10 прашања за Грција?

Главниот град на Грција го носи името на грчката божица Атина. Но дали Атина е божица на убавината, мудроста или, пак, морето?

kviz-dali-kje-odgovorite-tochno-na-10-prashanja-za-grcija-01.jpg

Грција е популарна туристичка дестинација, особено за Македонците и веројатно ја имате посетено барем еднаш.

Но колку знаете за нашиот јужен сосед?

Во продолжение следат 10 прашања за Грција кои ќе ги одговорите само ако сте љубопитна личност со широки познавања.

Дали ќе одговорите точно на 10 прашања за Грција?
 1. 1.
  Над 1.000
  Околу 100
  50-тина
 2. 2.
  4
  7
  12
 3. 3.
  Солун
  Ираклион
  Атина
 4. 4.
  Закинтос
  Крит
  Скијатос
 5. 5.
  Морето
  Мудроста
  Убавината
 6. 6.
  Кокосово
  Сончогледово
  Маслиново
 7. 7.
  Касандра
  Родос
  Наксос
 8. 8.
  Пезос
  Драхма
  Лира
 9. 9.
  Скијатос
  Миконос
  Крит
 10. 10.
  Јера
  Ламбда
  Ипсилон

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: 8 прашања што ги одговори првиот победник во „Кој сака да биде милионер“ – ќе ги одговорите ли... Знаете ли кој бог на љубовта често е претставен како полничко дете со крилја и л...
Географски квиз: Погодете во која држава се наоѓаат градовите Знаете ли каде е Осака? А, дали знаете каде се наоѓа Мека? Знаете ли каде е О...
Квиз: Колку знаете за вашите заби и дали правилно се грижите за нив? Знаете ли колку често треба да ги миеме забите? Знаете ли и колку долго треба да...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg