Квиз за проверка на знаењето: Дали сте махер за географија?

Каде се наоѓа Шангај, кој е главен град на Финска, кое море е под нивото на морската височина? Ајде да провериме дали сте махер по географија или треба да го повторите знаењето.

kviz-za-proverka-na-znaenjeto-dali-ste-maher-za-geografija-01.jpg

Некои работи ги учевме во училиште, а други треба да ги знаеме од општа култура. Но, до каде сте вие со знаењето по географија?

Ајде да провериме колку се снаоѓате на разни прашања од оваа област.

Дали сте махер за географија?
 1. 1.
  Биг Бен
  Таџ Махал
  Триумфална капија
  Ајфелова кула
 2. 2.
  Сингапур
  Австралија
  Јапонија
  Кина
 3. 3.
  Хелсинки
  Рејкјавик
  Осло
  Валета
 4. 4.
  Хоризонтална
  Вертикална
 5. 5.
  Малдиви
  Аруба
  Сејшели
 6. 6.
  Молдавија
  Белорусија
  Латвија
  Литванија
 7. 7.
  Барселона
  Копенхаген
  Амстердам
  Стокхолм
 8. 8.
  Црвено Море
  Црно Море
  Балтичко Море
  Мртво Море

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку добро го владеете македонскиот јазик – погодете го значењето на овие 10 зборови Знаете ли што е „клаузула“ или „челуст“? Ако сакате да читате, и тоа не сам...
Квиз: Ако не одговорите точно на повеќето прашања – треба да се вратите во училиште Ве предизвикуваме да си го проверите знаењето - ова се прашања кои знаат да ги о...
Квиз со точно/погрешно: Дали сте махер по општа култура? Дали во друштво секогаш сте експерт за сите теми или премолчувате на повеќето? П...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg