Квиз: Дали знаете повеќе од студент на медицина?

Знаете ли колкав е нормалниот крвен притисок кај возрасна личност или каква терапија треба да примаат лицата со дијабетес тип 1?

kviz-dali-znaete-povekje-od-student-na-medicina-01.jpg

Медицинскиот е несомнено еден од најтешките факултети. Но, бидејќи сите водиме грижа за здравјето, со текот на времето учиме некои работи.

Нормално, нашето знаење за оваа област не може ни да се спореди со она на луѓето кои завршиле медицина, но сите треба да знаеме некои работи.

Со овој квиз имате можност да го покажете вашето знаење од областа на медицината.

Дали знаете повеќе од студент на медицина?
 1. 1.
  Една комора и една преткомора
  Една комора и две преткомори
  Две комори и две преткомори
 2. 2.
  Нерв луталник
  Оптички нерв
  Помошен нерв
 3. 3.
  10
  28
  33
 4. 4.
  Глутен
  Полен
  Прашина
 5. 5.
  80/80
  120/80
  120/100
 6. 6.
  Инсулин
  Антибиотик
  Антихистамин
 7. 7.
  Тетанус
  Морбили
  Корона вирус
 8. 8.
  Проблем со зборување и разбирање говор
  Интензивно чувство на страв без причина
  Болка во раката, обично левата
 9. 9.
  Кожна болест
  Стомачен вирус
  Ментално нарушување
 10. 10.
  Слепило
  Недостаток на сетило за вкус
  Недостаток на сетило за мирис

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку добро го владеете македонскиот јазик – погодете го значењето на овие 10 зборови Знаете ли што е „клаузула“ или „челуст“? Ако сакате да читате, и тоа не сам...
Квиз за проверка на знаењето: Дали сте махер за географија? Каде се наоѓа Шангај, кој е главен град на Финска, кое море е под нивото на морс...
Квиз на кој скопјани не смеат да згрешат: Го познавате ли главниот град? (втор дел) Која дискотека се наоѓа веднаш до влезот на Луна парк? Во која населба има највк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg