Квиз: Колку знаете за вашите заби и дали правилно се грижите за нив?

Знаете ли колку често треба да ги миеме забите? Знаете ли и колку долго треба да ги миеме за да има некаков ефект?

kviz-proverete-kolku-znaete-za-zabite-i-oralnata-higiena-01.jpg

Грижата за оралното здравје е неопходна ако не сакаме да си создадеме проблеми.

Покрај болката што ја предизвикуваат расипаните заби и покрај естетските причини, здравјето на забите е поврзано и со целокупното здравје.

Односно, лошата орална хигиена и расипаните заби можат да бидат причина за цела низа здравствени проблеми.

Дали вие ги знаете најважните работи за оралната хигиена?

Колку знаете за вашите заби и дали правилно се грижите за нив?
 1. 1.
  38
  32
  28
 2. 2.
  20-тина секунди
  Околу 1 минута
  Најмалку 2 минути
 3. 3.
  Лош здив
  Вид кариес
  Воспаление на јазикот
 4. 4.
  Дентин
  Глеѓ или емајл
  Пулпа
 5. 5.
  Вид процедура за лекување кариес
  Медицински термин за криви заби
  Воспаление на непцата
 6. 6.
  На 1 година
  На 5 години
  По 7 години
 7. 7.
  Цинк
  Магнезиум
  Флуорид
 8. 8.
  Умници
  Млечни заби
  Трајни заби
 9. 9.
  Катници
  Секачи
  Очници
 10. 10.
  Петпати неделно
  Двапати дневно
  Кога имаме лош здив

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Медицински квиз: Дали ги знаете основните работи? Знаете ли што е ешерихија коли или, пак, каде се наоѓа штитната жлезда? Знает...
Квиз: 10 научни прашања што треба да ги знаете – колку ќе одговорите? Знаете ли колку време ѝ треба на Земјата за да направи круг околу Сонцето или ко...
Квиз: Погодете ги имињата на буквите од грчката азбука Покрај алфа и бета, знаете ли како се пишуваат другите букви од грчката азбука, ...
Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Географски квиз: Каде се наоѓаат помалку познатите европски градови? Знаете ли каде се наоѓа Порто или, пак, Лион? Колку ги знаете помалку познатите ...
Квиз: Колку се сеќавате на македонската поезија што се учи во училиште? Дали сте од оние што сите песни ги учеа напамет и гордо сакаат да покажат дека г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg