Квиз по општи познавања - само генијалци ќе одговорат точно

Кој тенисер се пензионираше во септември 2022, како се нарекува горниот број од дропката и уште неколку прашања од областа на македонскиот јазик, музиката и слично... Ќе ги одговорите ли сите точно?

kviz-po-opshti-poznavanja-samo-genijalci-kje-odgovorat-tochno-01.jpg

Генијалец не сте само ако сте ги имале сите 5-ки на училиште по школските предмети, туку и ако имате широки познавања од општа култура. 

Колку се снаоѓате во друштво на разни теми и дали вие сте таа личност која ја нарекуваат енциклопедија?

Ајде да провериме... 

Квиз по општи познавања - само генијалци ќе одговорат точно
 1. 1.
  Броител
  Именител
  Делител
 2. 2.
  Тотално забавна и вредна за раскажување
  Спектакуларна
  Катастрофална
 3. 3.
  Имаат розови паразити кои живеат на нивните пердуви
  Исхраната ги прави розови
  Крвните садови им минуваат низ пердувите
 4. 4.
  Новак Ѓоковиќ
  Рафаел Надал
  Роџер Федерер
  Енди Муреј
 5. 5.
  Лабораторија
  Лабароторија
  Лабараторија
 6. 6.
  Мадона
  ABBA
  Тина Тарнер

М. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Математички задачи кои ќе ги решат основци – можете ли вие? Како се снаоѓате со основните математички операции, со малку покомплицирани комб...
Квиз на кој скопјани не смеат да згрешат: Го познавате ли главниот град? (втор дел) Која дискотека се наоѓа веднаш до влезот на Луна парк? Во која населба има највк...
Квиз за проверка на знаењето: Дали сте махер за географија? Каде се наоѓа Шангај, кој е главен град на Финска, кое море е под нивото на морс...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg