Квиз: 8 прашања што ги одговори првиот победник во „Кој сака да биде милионер“ – ќе ги одговорите ли вие?

Знаете ли кој бог на љубовта често е претставен како полничко дете со крилја и лак и стрела, или кој ја развил првата вакцина против детска парализа?

kviz-8-prashanja-shto-gi-odgovori-prviot-pobednik-vo-koj-saka-da-bide-milioner-kje-gi-odgovorite-li-vie-01.jpg

Who Wants to Be a Millionaire, кај нас попознат како „Кој сака да биде милионер“, е британски телевизиски квиз кој брзо се прослави ширум целиот свет.

Американецот Џон Карпентер е првиот во САД, но и првиот во светот кој освои милион на популарното шоу, и тоа во далечната 1999 година.

Уште поневеројатно е што Џон не искористи ниту еден од џокерите, освен „Повикај пријател“. Но, Џон не го искористи џокерот за помош, туку само за да му каже на татко му дека ќе освои милион долари.

Ние за вас издвоиме осум од 15-те прашања што ги одговори Џон.

8 прашања што ги одговори првиот победник во „Кој сака да биде милионер“ – ќе ги одговорите ли вие?
 1. 1.
  Пинг! Пинг!
  Бип! Бип!
  Брм! Брм!
 2. 2.
  Врз очите
  На колената
  Околу грлото
 3. 3.
  Купидон
  Зевс
  Посејдон
 4. 4.
  E. T. the Extra-Terrestrial
  Close Encounters of the Third Kind
  Jurassic Park
 5. 5.
  Феникс
  Минотаур
  Змеј
 6. 6.
  Луј Пастер
  Нилс Бор
  Џонас Салк
 7. 7.
  Ислам
  Јудаизам
  Хиндуизам
 8. 8.
  Филип Џонсон
  И. М. Пеј
  Френк Гери

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку добро го владеете македонскиот јазик – погодете го значењето на овие 10 зборови Знаете ли што е „клаузула“ или „челуст“? Ако сакате да читате, и тоа не сам...
Квиз за проверка на знаењето: Дали сте махер за географија? Каде се наоѓа Шангај, кој е главен град на Финска, кое море е под нивото на морс...
Квиз: Ако не одговорите точно на повеќето прашања – треба да се вратите во училиште Ве предизвикуваме да си го проверите знаењето - ова се прашања кои знаат да ги о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg