Квиз: 10 прашања што мора да ги одговорите ако сте начитана личност

Знаете ли од кое растение се прави сенфот или како се вика триглавото куче што го чува подземјето во грчката митологија?

kviz-10-prashanja-shto-mora-da-gi-odgovorite-ako-ste-nachitana-lichnost-01.jpg

Дали сметате дека сте начитана личност која има познавања од многу области? Со овој квиз ќе можете да го покажете вашето знаење.

10 прашања што мора да ги одговорите ако сте начитана личност
 1. 1.
  Електричната светилка
  Телефонот
  Компјутерот
 2. 2.
  50
  51
  52
 3. 3.
  Хамлет
  Ромео и Јулија
  Цар Едип
 4. 4.
  Кина
  Индија
  Англија
 5. 5.
  Егејско Море
  Јадранско Море
  Црно Море
 6. 6.
  Кербер
  Дедал
  Прометеј
 7. 7.
  Јачина на вулканска ерупција
  Јачина на земјотрес
  Јачина на нуклеарно оружје
 8. 8.
  Синап
  Анасон
  Ким
 9. 9.
  Помалку од 1 секунда
  Околу 8 секунди
  Околу 8 минути
 10. 10.
  The Irishman
  Kill Bill
  Pulp Fiction

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку добро го владеете македонскиот јазик – погодете го значењето на овие 10 зборови Знаете ли што е „клаузула“ или „челуст“? Ако сакате да читате, и тоа не сам...
Квиз за проверка на знаењето: Дали сте махер за географија? Каде се наоѓа Шангај, кој е главен град на Финска, кое море е под нивото на морс...
Квиз на кој скопјани не смеат да згрешат: Го познавате ли главниот град? (втор дел) Која дискотека се наоѓа веднаш до влезот на Луна парк? Во која населба има највк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg