Квиз: Математички задачи кои ќе ги решат основци – можете ли вие?

Како се снаоѓате со основните математички операции, со малку покомплицирани комбинации? Просечен ученик од основно одделение ќе може да ги реши, а вие ќе успеете ли?

kviz-matematichki-zadachi-koi-kje-gi-reshat-osnovci-mozhete-li-vie-01.jpg

Основите кои еднаш ќе ги научиме, никогаш не исчезнуваат, но прашање е колку вистински било нешто научено. 

Ајде да провериме дали се сеќавате на основите на математиката или треба да се вратите во училишните клупи. 

Математички задачи кои ќе ги решат основци – можете ли вие?
 1. 1.
  20
  18
  9
 2. 2.
  8
  2
  16
 3. 3.
  30
  25
  17
 4. 4.
  22
  16
  13
 5. 5.
  1
  2
  3
 6. 6.
  0
  1
  2
 7. 7.
  10
  14
  38
 8. 8.
  17
  19
  45
 9. 9.
  8
  24
  36
 10. 10.
  8
  25
  17
 11. 11.
  6
  8
  10
 12. 12.
  41
  57
  11

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: 7 прашања на кои ниту еден Македонец не смее да погреши Ако летово ја посетите плажа Сливница, во кое езеро ќе се бањате? Кој е „градот ...
Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Квиз на кој скопјани не смеат да згрешат: Го познавате ли главниот град? (втор дел) Која дискотека се наоѓа веднаш до влезот на Луна парк? Во која населба има највк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg