Географски квиз: Колку прашања за Европа ќе одговорите без гуглање?

Знаете ли кои се боите на швајцарското знаме или кои држави излегуваат на Јадранското Море? Колку знаете за нашиот континент?

geografski-kviz-kolku-prashanja-za-evropa-kje-odgovorite-bez-guglanje-01.jpg

Европа е вториот најмал континент според неговата површина, но третиот најнаселен, по Азија и Африка.

Во Европа живеат над 730 милиони луѓе, односно околу 11% од светското население.

Иако станува збор за мал континент, веројатно има многу работи што не ги знаете за неговата географија.

Колку прашања за Европа ќе одговорите без гуглање?
 1. 1.
  26
  44
  52
 2. 2.
  9
  7
  4
 3. 3.
  Летонија
  Литванија
  Естонија
 4. 4.
  Албанија
  Хрватска
  И двете
 5. 5.
  Украина
  Шведска
  Германија
 6. 6.
  Волга
  Дунав
  Тахо
 7. 7.
  Зелена, бела и црвена
  Црвена и бела
  Црна, црвена и жолта
 8. 8.
  Грција
  Шпанија
  Португалија
 9. 9.
  Гдањск
  Келн
  И двата
 10. 10.
  Словенија
  Унгарија
  Полска

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку знаете за вашите заби и дали правилно се грижите за нив? Знаете ли колку често треба да ги миеме забите? Знаете ли и колку долго треба да...
Квиз: Дали знаете повеќе од просечен осмоодделенец? Знаете ли кој го изградил Мачу Пикчу или која сила нè држи на Земјата? Знаете...
Квиз: 10 научни прашања што треба да ги знаете – колку ќе одговорите? Знаете ли колку време ѝ треба на Земјата за да направи круг околу Сонцето или ко...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg