Квиз: Во какви односи сте со шефот и дали треба да дадете отказ?

Дали имате токсичен шеф што сака да се изживува со вас или пак тој ви е „идол“ од кого учите и ви помага да напредувате? Какви други односи со шефот можат да постојат и колку тие ви влијаат врз работењето? Тестирајте се!

kviz-vo-kakvi-odnosi-ste-so-shefot-i-dali-treba-da-dadete-otkaz-01.jpg

Голем број луѓе одлучуваат да си заминат од работното место токму заради лошите односи со шефот. Ако односите не се во најдобар ред, искуството на работното место може брзо да се претвори во вистински кошмар, па се чини дека отказот е единствено решение.

Овој квиз ќе ви помогне да утврдите каков е вашиот однос со претпоставените во моментов и што можете да направите за да го подобрите.

Во какви односи сте со шефот и дали треба да дадете отказ?
 1. 1.
  Вознемиренoст
  Страв
  Почит
  Симпатии
  Восхит
 2. 2.
  Ќе излезете на пијалак, по работното време и ќе му раскажете сѐ.
  Барате состанок за да му кажете, но само ако проблемите ви влијаат врз работењето.
  Не разговарате, страв ви е дека тој тоа ќе се искористи против вас.
  Не разговарате затоа што не сакате никој да знае за вашите слабости.
  Барате совет затоа што сметате дека е важно да го слушнете неговото мислење
 3. 3.
  Закажувате состанок за да му кажете што е она што не е во ред со неговите планови.
  Се обидувате преку шега да му покажете дека греши.
  Се борите за своите ставови до крај и не ви е грижа за последиците.
  Ја наведнувате главата и не зборувате ништо, сигурно не сте во право.
  Знаете дека некои многу полуди идеи успеале, зошто не би можела и оваа?
 4. 4.
  Не сакате ниту да помислувате на унапредување, знаете дека ќе добиете само критики.
  Се сомневате дека некогаш ќе ве унапредат, сметате дека шефот намерно ве кочи.
  Не разговарате на темата, за да не помислат дека барате друго работно место.
  Го каните шефот на ручек за да разговарате на темата.
  Чекате шефот да ве повика на состанок за да разговарате.
 5. 5.
  Не ви прави проблем, знае дека ќе си ја завршите работата.
  Бара напорна работа, па се трудите да не дознаe дека сте направиле пауза за тоалет.
  Бара да имате редовни состаноци на Zoom за да му кажете за својот напредок.
  Работите повеќе од вообичаено за да нема простор за поплаки.
  Постојано го известувате шефот што работите, иако тој не го бара тоа од вас.
 6. 6.
  Не се осмелувате да му пријдете, не сакате ниту да го слушнете неговото мислење.
  Организирате состанок, и така тоа му е работата - да ве менаџира.
  Веднаш го прашувате како му се допаѓа тоа што сте го сработиле.
  Што ќе ви е неговото мислење, знаете сами дека работите одлично.
  Без разлика на стресот наоѓате начин за да поразговарате, затоа што сакате да ја задржите работата.
 7. 7.
  Ќе разговара со вас за секој проблем, дури и за оние што не ве засегнуваат.
  Ќе ве праша само ако проблемите се во доменот на вашата одговорност.
  Ако ве праша ќе ви покаже дека вредите, а тоа не смее да си го дозволи.
  Тој не ни помислува да ве праша вас за нешто.
  Ме прашува само за проблемите за кои имаме исти ставови.
 8. 8.
  Страв ви е дека ќе го навредите шефот.
  Опуштени сте. Ги следите процедурите за прекинување на работниот однос без размислување.
  Нервозни сте и ќе му кажете пред крајот на работното време, за да не ви вика.
  Среќни сте што конечно ќе му кажете сѐ што ви лежи на срце и ќе си заминете.
  Се прашувате дали тој ќе се гордее со вас затоа што напредувате или ќе се разочара.
 9. 9.
  Само на собирите на компанијата.
  Никогаш, сметате дека е доволно тоа што по цел ден го поминувате со него.
  Зошто да се дружите кога пак ќе треба да се пресметувате за тоа кој има поголемо его?
  Само кога му треба друштво за некој настан.
  Секоја недела одите заедно да спортувате.

Б. С. Б. | Црнобело / фото: freepik.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Како ја изразувате љубовта? Како наједноставно ја покажувате љубовта? Дали го правите тоа преку гестови, под...
Квиз: Што ви се јаде во моментов? Ви се јаде нешто во моментот, а не знаете што? Можеби не сте премногу гладни, но...
Квиз: Дали се заљубувате лесно? Имате срце од камен и тешко им се препуштате на чувствата или се заљубувате уште...
Квиз: Кое е ваше идеално место за летување? Париз, Цирих или Барселона? Море, планина или град кој не сте го посетиле претхо...
Квиз: Во која деценија сте требале да живеете? „ЕXIT фестивал“ или „Woodstock“? Гранџ или ретро мода? СМС или пораки на Вибер? ...
Квиз: Дали сте нарцис или емпатична личност? Дали секогаш мислите само на себе и своите желби или често ги ставате другите на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg