Квиз: Општи прашања за Скопје на кои треба да го знаете одговорот

Без разлика дали живеете во Скопје или не, факт е дека сите треба да имаме барем основни познавања за главниот град на нашата држава. Колку општи прашања ќе погодите, без да пребарувате на Гугл?

kviz-opshti-prashanja-za-skopje-na-koi-e-sramota-da-ne-go-znaete-odgovorot-01.jpg

Дали сакате да се фалите со сопственото знаење за главниот град или воопшто не ви се познати симболите и деталите за главниот град?

Дали го познавате Скопје или пак, неопходно ви е да го освежите знаењето? Тестирајте се!

Општи прашања за Скопје на кои треба да го знаете одговорот
 1. 1.
  Кафанска улица
  Боемска улица
 2. 2.
  „Свети Климент Охридски“
  „Свети Наум Охридски“
 3. 3.
  Автобуска станица
  Железничка станица
 4. 4.
  Кисела вода
  Аеродром
 5. 5.
  Гази баба
  Водно
 6. 6.
  Тврдината Кале
  Скопскиот аквадукт
 7. 7.
  Број 2
  Број 57
 8. 8.
  Скопски саем
  Спортска сала „Кале“
 9. 9.
  Аминта Втори
  Аминта Трети
 10. 10.
  Воин на коњ
  Александар Македонски

Б. С. Б. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку добро ги чувате тајните на пријателите? Дали сте личност на која луѓето можат да ѝ се доверат, или, пак, сте од оние што...
Квиз: Дали сте вистински фан на Калиопи и колку добро ја познавате нејзината музика? Постои ли некој што не слушнал за Калиопи? Или не навивал за неа кога ја претста...
Квиз: 10 празнични прашања на кои не смеете да го згрешите одговорот Знаете ли кој божиќен филм има најголема заработка на сите времиња? А како се ви...
Квиз: Каков тип на турист сте? Што ви е најважно кога одите на патување? Дали сте турист што сака луксуз, да вн...
Кулинарски квиз: Дали имате основни познавања од готвење? Дали знаете како да подготвите најлесно јадење без да ги смешате состојките и да...
Квиз: Ќе ги погодите ли сите дестинации и атракции на кои им е заедничка сината боја? Знаете ли кое е вистинското име на Сината џамија во Истанбул? А, на кое море изл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg