Квиз: Погодете ги знаменитостите преку фотки направени во времето на нивната изградба

Дали преку само една ретро фотографија (некоја од нив направена на крајот на 19-тиот век) можете да погодите за која светски позната градба станува збор?

kviz-pogodete-gi-znamenitostite-preku-fotki-napraveni-vo-vremeto-na-nivnata-izgradba-01.jpg

Кога ќе видите фотографии од различни градби во светот (и како изгледаат денес), сигурно од прва знаете за која светска атракција станува збор.

Но, што ако наместо фотките со нивниот денешен изглед, видите фотографија која е направена во времето на изградбата на овие монументални дела? Колку градби ќе погодите тогаш?

Тестирајте се и забавувајте се:

Погодете ги знаменитостите преку фотки направени во времето на нивната изградба
 1. 1. Кој е овој мост, чија изградба почна во 1930-тите?
  Мостот Голден гејт
  Мостот Бруклин
  Мостот Менхетн
 2. 2. Која е оваа градба завршена во 1889 година?
  Биг Бен
  Ајфелова кула
  Статуа на слободата
 3. 3. Која е оваа градба во Крушево?
  Порта Македонија
  Споменик Илинден (Македониум)
  Плаошник
 4. 4. Кој е овој познат американски споменик, изграден во Вашингтон?
  Споменикот Вашингтон
  Линколн меморијал
  Планината Рашмор
 5. 5. Дали ќе познаете која е оваа статуа која е симбол на Бразил?
  Милоска Венера
  Мислителот
  Исус Христос Искупителот
 6. 6. Која масивна конструкција е на фотографијата?
  Браната на Матка
  Браната три клисури
  Браната Хувер
 7. 7. Како се вика оваа модерна кула, завршена во 2012?
  Кулата Шард
  Бурџ Халифа
  Кулата Шангај
 8. 8. Ја препознавате ли оваа градба?
  Белата куќа
  Пентагон
  Капитол
 9. 9. Како се вика оваа зграда со уникатна форма?
  Флетајрон
  Емпаер стејт билдинг
  Кулата Вилис

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Како ја изразувате љубовта? Како наједноставно ја покажувате љубовта? Дали го правите тоа преку гестови, под...
Квиз: Што ви се јаде во моментов? Ви се јаде нешто во моментот, а не знаете што? Можеби не сте премногу гладни, но...
Квиз: Во која деценија сте требале да живеете? „ЕXIT фестивал“ или „Woodstock“? Гранџ или ретро мода? СМС или пораки на Вибер? ...
Квиз: Кое е ваше идеално место за летување? Париз, Цирих или Барселона? Море, планина или град кој не сте го посетиле претхо...
КВИЗ: Дали имате моќ да правите избори кои ве носат на следно ниво во животот? Дали квалитетот ви е важен пред квантитетот? А напредокот во технологијата? Дали...
Квиз: Погодете ги сите места што почнуваат на буквата „Б“ Како се вика највисоката зграда во светот? А градот во кој се наоѓа катедралата ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg