Квиз: Дали се однесувате по бонтон кога сте во ресторан?

Со што се јаде салата, кој треба да нарача мажот или жената, каде се остава чантата и како оставате бакшиш? Да провериме дали вашите манири се според бонтон... 

kviz-dali-se-odnesuvate-po-bonton-koga-ste-vo-restoran-01.jpg

Тестирајте ја вашата култура и манири со овој квиз за однесување во ресторан. 

Квиз: Дали се однесувате по бонтон кога сте во ресторан?
 1. 1. Влегувате во ресторан, се сместувате на маса и каде ја оставате чантата/ранецот?
  Ако е мала - може и на маса, ако е голема зад себе
  Секогаш на земја до себе, за да не пречи никому
  Ја закачувате на столот на кој седите
 2. 2. Со што се јаде салата?
  Со виљушка и нож
  Само со виљушка
 3. 3. Ако ви падне приборот под маса, треба да...
  Се наведнете под маса и да го земете каде и да е
  Со нога да го повлечете кон себе и само да се наведнете да го земете
  Да побарате од келнерот нов прибор
 4. 4. Како правилно се јаде големо парче месо?
  Се сечка на повеќе помали залчиња за полесно да јадете и да не се мачите цел ручек
  Се сечка по едно мало залче и истото веднаш се јаде
 5. 5. Дечко и девојка се на романтична вечера во ресторан - како треба да нарача таа?
  Да му дозволи на дечкото да одбере што е најдобро и да нарача за двајцата
  Да одбере прва што сака да нарача, да му пренесе на дечкото за тој да нарача за двајцата
 6. 6. Замислете дека сте на ручек со шведска маса, сте ја изеле храната од чинијата и сакате да земете уште. Што правите?
  Земате нова чинија и ставате јадење
  Одите со истата чинија и ставате јадење за да не валкате нови
 7. 7. Ако на масата има послужено мини канапеи со различни додатоци, колку ќе земете во вашата чинија и како ќе ги јадете?
  Ќе земете колку што сакате од тие што ви се допаѓаат и ќе ги јадете со рака
  Ќе земете по едно од различен вид и ќе ги јадете со рака
  Ќе земате едно по едно и ќе ги јадете со виљушка
 8. 8. Време е за бакшиш - каков е вашиот метод?
  Вадите ситни пари од паричникот при плаќање и ги оставате како бакшиш
  Прво ја плаќате сметката, па пред одење оставате одредена сума за услугата
  Оставате одредена сума дополнително од износот на сметката и велите „Не треба кусур“

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали имате среќа во животот? Дали се сметате себеси за среќна личност? Дали успевате да се извлечете од секак...
Квиз за гурмани: На кое место во Македонија се наоѓаат овие 10 традиционални ресторани? Одговорот на овие 10 прашања ќе го знаат само вистинските гурмани кои прошетале ...
Квиз: Дали сте „напорен партнер“ кога сте во врска? Дали сметате дека сте совршен партнер и дека воопшто не сте напорни во врска? Да...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg