Квиз: Колку добро се сеќавате на македонската „ретро“ музичка палета?

Кој ја отпеа „Кучкин син“, за која девојка пееше Ѓорѓи Крстевски, чиј евергрин е „Сонце за три светови“? Се сеќавате со која песна Владо Јаневски нè претставуваше на Евровизија во 1998 година?

kviz-kolku-dobro-se-sekjavate-na-makedonskata-retro-muzichka-paleta-001.jpg

Музиката е уметност која на чудесен начин умее да нѐ прошета низ времето.

Се разбира, сите ние живееме во сегашноста и помалку или повеќе ги пратиме моменталните музички новитети, но со задоволство се враќаме на оние стари евергрини кои ни ја исполнуваат душата.

Постојат мелодии преку кои децениската носталгија се претвора во не толку далечно минато.

Во продолжение за вас подготвивме квиз преку кој ќе провериме колку добро се сеќавате на македонските ретро хитови.

Па, подгответе се за музичко патување.

Колку добро се сеќавате на македонската „ретро“ музичка палета?
 1. 1.
  Чекај ме
  Сонце и месечина
  На чекор од тебе
 2. 2.
  Подарок
  Љубов над облаците
  Прекасно е за нас
 3. 3.
  Црно тиквешко
  Не зори зоро
  Тајна отровна
 4. 4.
  Славе Димитров
  Драган Мијалковски
  Мики Јовановски – Џафер
 5. 5.
  Next Time
  Нокаут
  Нови дечки
 6. 6.
  1001 ноќ
  Gipsy song
  Учи ме мајко карај ме
 7. 7.
  Симона
  Ана
  Марија
 8. 8.
  На чекор од тебе
  Биди мој
  Илузија
 9. 9.
  Леб и сол
  Van Gogh
  Црвена јабука
 10. 10.
  Обиди се
  Нешто убаво
  Покажи ми
 11. 11.
  Маја Гроздановска Панчева
  Верица Пандиловска
  Маја Саздановска

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали имате среќа во животот? Дали се сметате себеси за среќна личност? Дали успевате да се извлечете од секак...
Квиз: Дали се однесувате по бонтон кога сте во ресторан? Со што се јаде салата, кој треба да нарача мажот или жената, каде се остава чант...
Квиз: Дали сте „напорен партнер“ кога сте во врска? Дали сметате дека сте совршен партнер и дека воопшто не сте напорни во врска? Да...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg