Квиз: Дали сте зависник од социјални мрежи?

Речиси секој од нас има паметен телефон со кој има пристап до повеќе социјални мрежи, а слободното време во најголем дел го поминуваме во скролање. Но, дали треба да бидете загрижени за тоа колку време поминувате со телефонот?

kviz-dali-ste-postojan-korisnik-ili-zavisnik-od-socijalni-mrezhi-01.jpg

Најчесто се говори дека децата се тие што се зависни од електронски уреди, но мора да признаеме дека овој проблем во голема мера го имаат и возрасните.

Редовно објавувате фотографии на социјалните мрежи, постојано ги следите објавите од други луѓе, а некогаш ви се случува и да не забележите кога летнало времето додека сте вртеле на Инстаграм и на Фејсбук.

Сепак, постојат разлики помеѓу редовно користење на социјалните мрежи и целосна зависност од нив.

Овој квиз ќе ви помогне да откриете колку сте зависни од социјалните мрежи и дали итно треба да одморите. Кој треба под итно да ги исклучи нотификациите, а кој треба да внимава редовното следење да не премине во зависност?

Квиз: Дали сте зависник од социјални мрежи?
 1. 1.
  Помалку од еден час;
  Не знам, не бројам;
  3-4 часа.
 2. 2.
  Прво започнувате со утринските ритуали, па потоа го проверувате телефонот;
  Проверувате какви нотификации имате на телефонот;
  Подготвувате појадок, па ги проверувате нотификациите додека јадете.
 3. 3.
  Од 30 минути до еден час;
  Неколку минути;
  Воопшто не ги уредувам фотографиите.
 4. 4.
  Додека јадете;
  На работното место;
  Постојано.
 5. 5.
  Зошто да им пречи, не претерувам;
  Ми се случило да ме предупредат повеќепати;
  Да, љубоморните луѓе се лутат затоа што имам најубави фотки.
 6. 6.
  Трчате да го земете телефонот, можеби е нешто итно;
  Ќе станете и ќе проверите кога ќе завршите со тоа што го правите во моментот;
  Зошто да трчате, нотификациите не се важни.
 7. 7.
  Скролате на социјалните мрежи околу 30 минути;
  Само одговарате на пораките што сте ги добиле;
  Ќе скролате додека не ви се приспие.
 8. 8.
  Им се јавувате на пријателите и им велите да ви стават лајк;
  Не се грижите премногу, знаете дека тоа не беше добра фотографија;
  Срам ви е и веднаш ја бришете фотографијата.
 9. 9.
  Здодевно ви е и не знаете што да правите;
  Се чувствувате релаксирано;
  Вознемирени сте и имате чувство дека пропуштате нешто важно.
 10. 10.
  Се забавувате со пријателите, а фотографиите ќе ги објавите следниот ден;
  Постојано фотографирате и фотографиите ги објавувате веднаш;
  Се забавувате, а фотографиите ги чувате за себеси и не ги објавувате.
 11. 11.
  Здодевен, ќе нема што да се прави во слободното време;
  Нема да имате можност редовно да комуницирате со пријателите;
  Ќе биде тешко на почетокот, но сметате дека можете да се навикнете.

Б. С. Б. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали имате среќа во животот? Дали се сметате себеси за среќна личност? Дали успевате да се извлечете од секак...
Квиз: Дали се однесувате по бонтон кога сте во ресторан? Со што се јаде салата, кој треба да нарача мажот или жената, каде се остава чант...
Квиз за гурмани: На кое место во Македонија се наоѓаат овие 10 традиционални ресторани? Одговорот на овие 10 прашања ќе го знаат само вистинските гурмани кои прошетале ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg