Квиз: Ќе одговорите ли точно на 12 општи прашања за Евровизија?

Знаете ли кој беше првиот македонски претставник на Евровизија?

evroviziski-kviz-dali-sledite-redovno-ili-voopshto-ne-ve-interesira-01.jpgФото: Инстаграм

Евровизија е еден од најпознатите музички натпревари во Европа кој се одржува секоја година со исклучок на 2020-та поради пандемијата.

Натпреварот се одржува од далечната 1956 година кога победи Швајцарија.

Вклучително со годинава, Македонија се има натпреварувано 21 пат како независна држава и иако можеби не сме победиле, нашите претставници секогаш оставаат добар впечаток.

Оваа година (2022) ќе имаме можност да го погледнеме 66-тото издание на популарниот музички натпревар, а додека ги чекаме овогодишните победници, да се потсетиме на досегашните изданија.

Ако редовно следите Евровизија, сигурно ќе одговорите точно на повеќето прашања во продолжение.

Ќе одговорите ли точно на 12 општи прашања за Евровизија?
 1. 1.
  XXL
  Владо Јаневски
  Калиопи
 2. 2.
  Лорин
  Лена
  Руслана
 3. 3.
  Адријан Гаџа
  Ѓоко Танески
  Влатко Лозаноски
 4. 4.
  Израел
  Италија
  Холандија
 5. 5.
  Калиопи
  Тамара Тодевска
  И двете
 6. 6.
  Норвешка
  Финска
  Данска
 7. 7.
  Десетто место
  Деветто место
  Седмо место
 8. 8.
  Шведска
  Ирска
  Италија
 9. 9.
  Нешто што ќе остане
  Мојот свет
  Од нас зависи
 10. 10.
  2003
  2004
  2005
 11. 11.
  Molitva
  Nije ljubav stvar
  Ljubov je svuda
 12. 12.
  Амстердам, Холандија
  Лондон, Англија
  Киев, Украина

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали сте зависник од социјални мрежи? Речиси секој од нас има паметен телефон со кој има пристап до повеќе социјални м...
Квиз: Колку добро се сеќавате на македонската „ретро“ музичка палета? Кој ја отпеа „Кучкин син“, за која девојка пееше Ѓорѓи Крстевски, чиј евергрин е...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg