Квиз на кој мажите паѓаат: Дали ги разликувате боите?

Сте слушнале ли за петролеј, бургунди, окер, смарагдна и други слични бои или се држите до „обичните“ црвена, жолта, зелена, сина, кафеава...? Мажите сигурно ќе паднат на овој квиз, но да ги провериме и жените. 

kviz-na-koj-mazhite-pagjaat-dali-gi-razlikuvate-boite-01.jpg

Инспирирани од објавата на хит Инстаграм профилот Модернизам и ренесанса, во која ги опишува жените кои зборуваат за бои кои никој не ги знае ниту разбира, решивме да провериме колку навистина ги познавате боите. 

И не, не зборуваме за основните, туку за нијанси на бои кои имаат свое име. Подготвени? 

Квиз на кој мажите паѓаат: Дали ги разликувате боите?
  1. 1.

  2. 2.

  3. 3.

  4. 4.

  5. 5.

  6. 6.

  7. 7.

  8. 8.

  9. 9.

  10. 10.

M. M. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: H&M доаѓа во Македонија – дали сте вистински обожавател на брендот? Дали со нетрпение го очекувате отворањето на првата H&M продавница за облека...
Ретро квиз: Колку работи од 90-тите и раните 2000-ти ќе познаете од една фотографија? Ако сте живееле во 90-тите и раните 2000-ти, особено ако овој период сте биле де...
Квиз: Одговарајте искрено и откријте – дали имате грозни навики? Дали макате по двапати во сосот кога сте во друштво, иако веќе сте гризнале? Дал...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg