Квиз за верници: Колку ги познавате христијанските празници?

На кој празник на децата им се дупнуваат ушите според некои верувања, на кој датум се пеат коледарски песни, без што не поминува трпезата на Св. Никола и уште неколку прашања кои припадниците на христијанската православна вера треба да знаат да ги одговорат. 

kviz-za-vernici-kolku-gi-poznavate-hristijanskite-praznici-01.jpg

Дали во вашето семејство се празнуваат верските празници според најпознатите обичаи? Какви се традициите во вашиот крај?

Вистинските верници ги познаваат барем најосновните традиции и обичаи поврзани со најголемите празници, па да провериме колку вие имате научено. 

Квиз за верници: Колку ги познавате христијанските празници?
 1. 1.
  5-ти јануари
  6-ти јануари
  7-ми јануари
 2. 2.
  Руска салата
  Вртена пита со сирење
  Сарма со ориз и зеленчук
 3. 3.
  Портокали
  Пари
  Торта
 4. 4.
  На Велики четврток пред изгрејсонце
  На Велики петок пред изгрејсонце
  Нема правило
 5. 5.
  Божиќ
  Бадник
  Велигден
 6. 6.
  Цветници
  Спасовден
  Благовец
 7. 7.
  Ѓурѓовден
  Митровден
  Спасовден

М. М. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз на кој мажите паѓаат: Дали ги разликувате боите? Сте слушнале ли за петролеј, бургунди, окер, смарагдна и други слични бои или се...
Квиз: H&M доаѓа во Македонија – дали сте вистински обожавател на брендот? Дали со нетрпение го очекувате отворањето на првата H&M продавница за облека...
Квиз: Одговарајте искрено и откријте – дали имате грозни навики? Дали макате по двапати во сосот кога сте во друштво, иако веќе сте гризнале? Дал...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg