Квиз: Погодете за која држава станува збор според 3 асоцијации

На која држава ве асоцира пијалакот текила? А, танцот познат како фламенко?

kviz-pogodete-za-koja-drzhava-stanuva-zbor-od-3-asocijacii-01.jpg

Ако ги знаете обележјата по кои се препознатливи државите ширум светот, но и ако ви одат асоцијациите, веруваме дека нема да погрешите ниту едно прашање од овој квиз.

Во продолжение следат 10 држави кои се претставени со по три асоцијации, а вие треба да ги погодите нивните имиња.

Погодете за која држава станува збор од 3 асоцијации
 1. 1. Која е оваа држава?
  Италија
  Франција
  Германија
 2. 2. Која е оваа држава?
  Јапонија
  Јужна Кореја
  Кина
 3. 3. Која е оваа држава?
  Велс
  Ирска
  Шкотска
 4. 4. Која е оваа држава?
  Австрија
  Англија
  Данска
 5. 5. Која е оваа држава?
  Индија
  Пакистан
  Иран
 6. 6. Која е оваа држава?
  Португалија
  Шпанија
  Мароко
 7. 7. Која е оваа држава?
  Италија
  Грција
  Швајцарија
 8. 8. Која е оваа држава?
  Хрватска
  Србија
  Црна Гора
 9. 9. Која е оваа држава?
  Боливија
  Колумбија
  Перу
 10. 10. Која е оваа држава?
  Аргентина
  Бразил
  Мексико

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз на кој мажите паѓаат: Дали ги разликувате боите? Сте слушнале ли за петролеј, бургунди, окер, смарагдна и други слични бои или се...
Квиз: H&M доаѓа во Македонија – дали сте вистински обожавател на брендот? Дали со нетрпение го очекувате отворањето на првата H&M продавница за облека...
Ретро квиз: Колку работи од 90-тите и раните 2000-ти ќе познаете од една фотографија? Ако сте живееле во 90-тите и раните 2000-ти, особено ако овој период сте биле де...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg