Оптичка илузија што може и сами да ја направите

Оптичките илузии вообичаено треба да ги препознаете и да ги откриете, но оваа може и сами да ја направите.

opticka-iluzija-sto-moze-i-sami-da-ja-napravite-01

Погледнете го видеото и применете ја истата постапка. На бел лист хартија нацртајте две стрелки во ист правец и ставете ги зад празна стаклена чаша. Полека додавајте вода и ќе видите како нивниот правец се менува.

Може ли да ја откриете тајната како се случува тоа?

Би можело да ве интересира:

Тестирајте си ги детективските способности: Имате 1 минута за 7 сцени – што не е во ред? Дали вашите очи и ум си поигруваат со вас или секогаш знаете што е тоа што го гл...
Вирална дебата: Дали гледате нешто повеќе во логото на Тоблероне освен планина? Мало дете кое првпат пробало Тоблероне видело нешто во логото што повеќето цел ж...
Тест за луѓе со беспрекорен вид: Визуелни загатки од кои мозокот ќе ви бара одмор Можеби мислите дека ова се детски загатки, но дајте им шанса и ќе видите дека мо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg