На просечен човек му треба 21 секунда, на генијалец 15 – за колку време ќе ја решите загатката?

По повод денот на кучињата (26.08), направена е визуелна загатка која за многумина е вистински предивик. На илустрацијата е прикажан парк со многу големи кучиња, а меѓу нив се крие едно малечко - ќе го најдете ли? 

zagatka-za-vozrasni-mozhete-li-da-go-najdete-maloto-kuchence-za-pomalku-od-15-sekundi-02_630x340 (1).jpg

Вашата задача е да го најдете малото кученце. Иако можеби изгледа едноставно, на најбрзата личност ѝ биле потребни 15 секунди да го пронајде малото кутре помеѓу големите.

Загатката е дело на компанијата за храна за кучиња Natures Menu и според нив, на просечната личност ѝ се потребни 21 секунда за да дојде до решението.

zagatka-za-vozrasni-mozhete-li-da-go-najdete-maloto-kuchence-za-pomalku-od-15-sekundi-02.jpg

Неодамна се појави сличен предизвик од компанијата Holiday Extras каде што на слика со куфери треба да најдете тостер. Според експертите, на луѓето во просек им се потребни 43 секунди да дојдат до решението. Можете ли да го најдете побрзо?

zagatka-za-vozrasni-mozhete-li-da-go-najdete-maloto-kuchence-za-pomalku-od-15-sekundi-04.jpg

Погледнете ги решенијата на следната страница...Би можело да ве интересира:

Визуелна загатка која ќе ви го „полуди“ умот – колку кругови гледате? Да, знаеме дека гледате само квадрати... мозокот ќе почне да ви поти додека да г...
Дали мозокот ви работи брзо - колку триаголници има на сликата? Колку триаголници можете да изброите на цртежот и за колку време? Колку триаг...
97% од луѓето не успеваат: Гледате ли вие две мачки на илустрацијата? Дали сте во оние 3% кои имаат беспрекорен вид или сепак не можете да ги пронајде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg