Оптичка илузија што го „полуде“ Твитер – гледајте 10 секунди во црната точка и боите ќе исчезнат


Оптичка илузија што го „полуде“ Твитер – гледајте 10 секунди во црната точка и боите ќе исчезнат

Луѓето ги обожаваат оптичките илузии и тие за кусо време стануваат хит на Твитер.

optichka-iluzija-shto-go-polude-tviter-gledajte-10-sekundi-vo-crnata-tochka-i-boite-kje-ischeznat-01.jpg

Твитерџиите со задоволство ја споделуваат оваа оптичка илузија.

Гледајте концентрирано 10 секунди во малата точка и боите околу ќе исчезнат.

Објаснувањето е дека кога окото е концентрирано на точката, мозокот ја гради сликата од тоа што го гледа околу, што на оваа фотографија е само сиво, боите како сина, жолта, розова, виолетова се наоѓаат кон краевите.

Концентрирајте се и тестирајте...

optichka-iluzija-shto-go-polude-tviter-gledajte-10-sekundi-vo-crnata-tochka-i-boite-kje-ischeznat-02.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку детали можете да запаметите за 6 секунди? Некои совршено се сеќаваат што правеле на одреден датум пред точно 5 години, дод...
Вирална оптичка илузија: Мајка сподели фотка од ќерката „потоната“ во бетон - што се случува? Како е можно ова? Фотографија која си поигрува со мозокот вирално се споделува н...
Оптичка фото-илузија: што видовите прво – мачка или глувче? Овој едноставен фото-тест ќе ви покаже каква личност сте и какво влијание имате ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg