Мозгалка: Колку осумки гледате на сликата?

Уште на прв поглед, можете да изброите четири осумки. Петтата ќе ја добиете кога ќе го споите долниот дел од горната осумка со горниот дел од долната осумка.

Сега добивме пет, но ако мислевте дека тоа се сите осумки, сте се излажале.

Затоа што ако погледнете со главата под агол од 90 степени, ќе можете да изброите уште четири осумки.

Така што, точниот одговор е девет. Дали вие дојдовте до тој број?

Mozgalka-Kolku-osumki-gledate-na-slikata-02.jpg

Б. С. Б. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Дали мозокот ви работи брзо - колку триаголници има на сликата? Колку триаголници можете да изброите на цртежот и за колку време? Колку триаг...
Оптичка илузија што досега не сте ја забележале: Колку осумки има на сликата? Оваа оптичка илузија со карти за играње стана хит на социјалните мрежи. Колку па...
Вирална дебата: Дали гледате нешто повеќе во логото на Тоблероне освен планина? Мало дете кое првпат пробало Тоблероне видело нешто во логото што повеќето цел ж...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg