Квиз: 8 загатки за „ментална гимнастика“ – дали умот може да ве измами?

Какви се вашите ментални и визуелни способности? Направете претпразнична ментална гимнастика и размрдајте го умот.

kviz-8-zagatki-za-mentalna-gimnastika-dali-umot-mozhe-da-ve-izmami-01.jpg

Ве предизвикуваме со неколку загатки да го разбудите умот и да проверите дали може да ве измами.

Ќе успеете ли да го поминете тестот?

8 загатки за „ментална гимнастика“ – дали умот може да ве измами?
 1. 1. Најдете ги двете идентични жирафи...
  Кликни за одговорот
 2. 2. Како изгледа пирамидата одозгора?
  Кликни за одговорот
 3. 3. Можете ли да ги прочитате броевите?
  Кликни за одговорот
 4. 4. Кое животно се крие зад шарата?
  Кликни за одговорот
 5. 5. Како изгледа оваа фигура одозгора?
  Кликни за одговорот
 6. 6. Која банкнота е фалсификат?
  Кликни за одговорот
 7. 7. Најдете го идентичниот пар пеперутки...
  Кликни за одговорот
 8. 8. Пронајдете го бројот 6470...
  Кликни за одговорот

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Визуелна загатка која ќе ви го „полуди“ умот – колку кругови гледате? Да, знаеме дека гледате само квадрати... мозокот ќе почне да ви поти додека да г...
Тест за луѓе со беспрекорен вид: Визуелни загатки од кои мозокот ќе ви бара одмор Можеби мислите дека ова се детски загатки, но дајте им шанса и ќе видите дека мо...
Ве предизвикуваме - решете 3 загатки за 3 минути Предизвикајте се да си го раздвижите мозокот - ќе успеете ли да решите 3 загатки...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg