Загатка на денот: Што е ова?

Дали можете да претпоставите што е ова на сликата? Нам најмногу ни асоцира на колаче со вишни или црешки. Или евентуално некој декориран сладок крем. Погледнете убаво, па кажете ни на што ви асоцира.

zagatka-na-denot-sto-e-ova-1

Одговорот можете да го најдете на страна 2.Би можело да ве интересира:

Математички предизвик: „Колку години има сега синот?“ Дали логиката ви е силна страна? Тестирајте се со овој математички предизвик... ...
Предизвик за познавачи на македонските дијалекти: Како се викаме во Куманово? На литературен македонски јазик се викаат „џамлии“, а во секој град малите стакл...
Математичка мозгалка: Кој број треба да стои на местото на прашалникот? Ајде да видиме колку мозокот ви размислува математички. Со кој број треба да бид...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg