6 загатки кои ќе ве натераат да мислите

Мора да признаеме дека многу често работите ги правиме по автоматизам, без многу мислење и размислување. Па, да ги промениме навиките за момент.

6-zagatki-koi-ke-ve-nateraat-da-mislite-001.jpg

Ве предизвикуваме со 6 загатки, кои сакале или не, ќе ве натераат да мислите и да го активирате мозокот.

Ако некаде заглавите или едноставно сакате да го проверите одговорот, кликнете на самата слика.

6 загатки кои ќе ве натераат да мислите
 1. 1. Која чаша е најполна?
  Кликни за одговорот
 2. 2. Поместете само една чаша за да го добиете распоредот како во вториот ред.
  Кликни за одговорот
 3. 3. Превртете го триаголникот наопаку, поместувајќи само 3 топчиња.
  Кликни за одговорот
 4. 4. Колку коцки има на илустрацијата?
  Кликни за одговорот
 5. 5. Најдете ја грешката:
  Кликни за одговорот
 6. 6. Поместете само 2 кибритчиња за да добиете два одделни квадрати.
  Кликни за одговорот

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Загатки кои нема да ви дадат мир додека не ги решите – дали умот може да ве излаже? Дали умот може да ве излаже или уште на прв поглед знаете да ја процените ситуац...
Забавно трик прашање: Пред кого секој мора да симне капа? Овојпат предизвикот е многу забавен и само најкреативните умови ќе дојдат до реш...
Трик прашање за умни глави: Кој збор станува „пократок“? Дали добро се снаоѓате со трик прашањата? Еве едно кратко прашање што ќе ве нате...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg