3 загатки за „будење“ на умот од зимски сон

Колку е изострен вашиот вид и дали може да забележите секакви детали? Може ли да се пофалите и со „детективско“ око?

3-zagatki-za-budenje-na-umot-od-zimski-son-1.jpg

Предновогодишно тестирање и будење на умот со 3 загатки - ќе успеете ли да ги решите?

3 загатки за „будење“ на умот од зимски сон
  1. 1. На игралиштето има 3 мајки кои седат на клупа додека децата си играат. Но, една од нив е на тајна задача. Која од мајките е таен агент?
    Одговор
  2. 2. Андреј секој ден поминува граница помеѓу две држави и во корпа на велосипедот постојано пренесува по 2 вреќи песок. На цариниците им станал сомнителен дека шверцува, почнале да го проверуваат, но не можеле да најдат ништо освен песок. Но, тој сепак е шверцер. Што шверцува Андреј?
    Одговор
  3. 3. Ана отишла во полиција и пријавила дека некој провалил во нејзиниот дом и украл злато. Кога полицијата стигнала, го забележале скршениот прозор, стапките и хаосот во домот, но немало други знаци за обивање. Следниот ден ја уапсиле Ана за измама. Зошто?
    Одговор
 

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Загатки кои нема да ви дадат мир додека не ги решите – дали умот може да ве излаже? Дали умот може да ве излаже или уште на прв поглед знаете да ја процените ситуац...
Квиз: Загатки кои ќе откријат – дали умот може да ве излаже? Многу често се случува умот да не прелаже и импулсивно да избрзаме со некој закл...
Квиз: Логички загатки од кои нема да се откажете додека не го најдете одговорот Овие логички загатки добро ќе ви го „загреат“ мозокот, но ќе ве натераат да одит...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg