Квиз: Математички загатки кои се хит на Фејсбук – ве предизвикуваме со 4 од нив

Деновиве на социјалните мрежи вирално се шират математички загатки, а пријателите се предизвикуваат да го најдат точното решение.

kviz-matematichki-zagatki-koi-se-hit-na-fejsbuk-ve-predizvikuvame-so-4-od-niv-01.jpg

За овие загатки, потребно ви е основно математичко познавање, но и добар, изострен вид.

Дури и на најдобрите, им се случило брзајќи да дадат погрешен одговор, па ајде да видиме колку од нив ќе успеете да решите вие.

Математички загатки кои се хит на Фејсбук – ве предизвикуваме со 4 од нив
 1. 1. Кој е точниот краен резултат?
  Кликни за одговорот
 2. 2. Кој е точниот краен резултат?
  Кликни за одговорот
 3. 3. Кој е точниот краен резултат?
  Кликни за одговорот
 4. 4. Кој е точниот краен резултат?
  Кликни за одговорот
 

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: 7 трик прашања кои нема да ви дадат мир додека не ги решите Време е за будење на мозокот со трик прашања кои ќе ви ја вклучат логиката на на...
Квиз: Загатки кои нема да ви дадат мир додека не ги решите – дали умот може да ве излаже? Дали умот може да ве излаже или уште на прв поглед знаете да ја процените ситуац...
Математички предизвик: „Колку години има сега синот?“ Дали логиката ви е силна страна? Тестирајте се со овој математички предизвик... ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg