Квиз: Забавни визуелни загатки кои ја тестираат логиката - колку ќе погодите?

Постојат многу видови загатки што го тестираат вашиот ум, но и што можат да ви помогнат да го подобрите логичкото размислување – математички задачи, лавиринти, прашања и одговори…

zabavni-vizuelni-zagatki-shto-kje-ja-testiraat-vashata-logika-01.jpg

Истовремено, постојат и визуелни загатки кои бараат да обрнете внимание на многу детали за да дојдете до точниот одговор.

Вo продолжение се неколку вакви загатки што сигурно ќе ви бидат интересни.

Забавни визуелни загатки кои ја тестираат логиката - колку ќе погодите?
 1. 1. 1. Како изгледа пирамидата од горе?
  Кликни за одговорот
 2. 2. Колку квадрати има на сликата?
  Кликни за одговорот
 3. 3. Како изгледа бравата за клучот?
  Кликни за одговорот
 4. 4. Колку членови има ова семејство?
  Кликни за одговорот
 5. 5. Колку предмети има на сликата?
  Кликни за одговорот
 6. 6. Каде е скриена ѕвездата со 4 краци?
  Кликни за одговорот
 7. 7. Колку коцки има на сликата?
  Кликни за одговорот
 8. 8. Колку триаголници гледате?
  Кликни за одговорот
 

Спирова С.| Црнобело

Би можело да ве интересира:

6 загатки за будење на мозокот – колку време ќе ви треба да ги решите? Ментална гимнастика е неопходна за добра работа на мозокот - обидете се да ги ре...
Математички предизвик: „Колку години има сега синот?“ Дали логиката ви е силна страна? Тестирајте се со овој математички предизвик... ...
Математички предизвик за најумните глави - како ќе го добиете бројот 22? Сакате ли математичките предизвици? Дали за овој ќе ви треба запишување или ќе у...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg