Квиз за логичари: Зошто девојката избегала од хотелот во кој се крие?


Квиз за логичари: Зошто девојката избегала од хотелот во кој се крие?

Нов логички предизвик за вас – прочитајте ја приказната за девојката која избегала од дома и откријте зошто избегала и од хотелот во кој требало да се скрие.

kviz-za-logichari-zoshto-devojkata-izbegala-od-hotelot-vo-koj-se-krie-01.jpg

Понекогаш на сите ни е потребно да направиме пауза од работата и секојдневните обврски и да го фокусираме умот на нешто друго.

Подготвивме нова загатка за оние кои сакаат логички да размислуваат.

Следете го описот на сценариото и прикажаните сцени и на крај обидете се да одговорите точно:

Елизабета е ќерка на милионер, кој постојано ѝ го контролира животот.

kviz-za-logichari-zoshto-devojkata-izbegala-od-hotelot-vo-koj-se-krie-2.jpg

Откако таткото ѝ кажал дека ѝ нашол вереник, девојката решила да побегне од дома.

Таа со себе земала доволно пари и го земала најскромниот автомобил од гаража.

kviz-za-logichari-zoshto-devojkata-izbegala-od-hotelot-vo-koj-se-krie-3.jpg

Девојката знаела дека нејзиниот татко веднаш ќе ги прати неговите луѓе да ја вратат, па затоа никогаш не останувала во ист хотел подолго од една вечер.

Еден ден, се нашла во мало гратче со мали, скромни хотели. Веќе се стемнувало и немала избор, па морала да се смести во првиот хотел на кој наишла.

kviz-za-logichari-zoshto-devojkata-izbegala-od-hotelot-vo-koj-se-krie-4.jpg

Рецепционерката ја услужила, ѝ кажала дека ќе биде сместена во соба број 710 и се понудила да ја однесе до собата.

kviz-za-logichari-zoshto-devojkata-izbegala-od-hotelot-vo-koj-se-krie-5.jpg

Елизабета веднаш ја грабнала торбата, излегла од хотелот и избегала со автомобилот. 

Зошто Елизабета избегала од хотелот?
  1. Одговор
 

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Зошто жената е обвинета за кражба? Уште еден предизвик за кој ќе треба да ја вклучите логиката? Како би постапиле в...
Квиз: Кој од тројцата мажи е криминалец? Ставете се повторно во улога на детектив, разгледајте ја добро прикажаната ситуа...
Квиз за логичари: Како ќерката го наследила таткото крал, иако не го сакала престолот? Ве будиме од зимски сон со една логичка загатка – многумина можеби се сретнале н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg