Загатка со тројца другари, чоколади и многу математика


Загатка со тројца другари, чоколади и многу математика

Помогни им на тројца нестрпливи другари да откријат колку од омилените чоколади ги чекаат во кутијата...

zagatka-so-trojca-drugari-cokoladi-i-mnogu-matematika-01.jpgфото: depositphotos.com

Не постои човек кој не сака чоколадо, а самоуверено можеме да кажеме и дека речиси никој не може да сопре после првата коцка.

Поради тоа, тројца другари, Александар, Марко и Јане се одлучиле да се прошетаат до најблиската продавница и да купат неколку чоколади.

Меѓутоа, никако не можеле да се договорат со каков вкус да земат, па затоа направиле микс.

Продавачката им кажала дека во кутијата има вкупно 50 чоколади, а тие прифатиле да ги купат сите.

Од нив, 30 имаат лешник, 25 имаат кокос, а 10 се и со лешник и со кокос, додека останатите не се полнети.

Прашање:

Колку парчиња чоколадо ќе има за секој од тројцата другари, ако знаеме дека Марко сака со лешници, Александар со кокос, а Јанко празно чоколадо?

Одговорот се крие на следната страна...Би можело да ве интересира:

Трик прашање: Колку мачки има во собата? Нова доза тестирање на вашиот ум... Ајде сега едно полесно трик прашање со мачки...
Трик прашање: Колку пати треба да се пресече даската? Како се снаоѓате со трик прашањата? Дали решенијата брзо ви доаѓаат на ум? Ка...
Квиз: Кој од тројцата мажи е криминалец? Ставете се повторно во улога на детектив, разгледајте ја добро прикажаната ситуа...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg