5 загатки за раздвижување на мозокот – дали ќе им го погодите точниот одговор?

Сакате да „си играте“ детективи и да решавате загатки? Тогаш сте на вистинското место.

5-zagatki-za-razdvizhuvanje-na-mozokot-dali-kje-im-go-pogodite-tochniot-odgovor01.jpg

Загатките се одличен начин да го одржувате мозокот во форма и обично ве тераат да размислувате „надвор од кутијата“.

Ако сте љубител на загатки и сметате дека ви одат добро, тогаш сигурно без проблем ќе ги решите и овие.

Во продолжение следат пет загатки, а вашата задача е добро да размислите и да се обидете да им го погодите точниот одговор. За да го видите одговорот, кликнете на илустрацијата.

5 загатки за раздвижување на мозокот – дали ќе им го погодите точниот одговор?
 1. 1. Кое девојче ѝ е ќерка на жената?
  Кликни за одговорот
 2. 2. Кој од мажите лаже?
  Кликни за одговорот
 3. 3. Како полицаецот сфатил дека жената лаже?
  Кликни за одговорот
 4. 4. Како ќе избега девојката?
  Кликни за одговорот
 5. 5. Која жена му е мајка на детето?
  Кликни за одговорот

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

6 загатки за будење на мозокот – колку време ќе ви треба да ги решите? Ментална гимнастика е неопходна за добра работа на мозокот - обидете се да ги ре...
Квиз: Загатки кои нема да ви дадат мир додека не ги решите – дали умот може да ве излаже? Дали умот може да ве излаже или уште на прв поглед знаете да ја процените ситуац...
Загатка за досетливи умови: Што се смрзнува кога ќе прегрее? Дали сакате трик прашања? Еве едно прашање што ќе ве натера добро да размислите....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg