Задача од основно на која возрасните „паѓаат“ – Колку триаголници гледате?

Можеби ви се случило да ги погледнете задачите што треба да ги решаваат вашите деца по математика и да се замислите: „И ние ли решававме толку тешки задачи кога бевме на нивна возраст?“ Оваа задача е наменета за децата од основното образование, ќе можете ли да ја решите? Колку триаголници гледате на фотографијата?

zadacha-od-osnovno-na-koja-vozrasnite-pagjaat-kolku-triagolnici-gledate-01.fw.png

Мала помош: Сигурно ќе изброите најмалку 4, но ќе ви кажеме дека има повеќе.

Точниот одговор е на следната страна...Би можело да ве интересира:

Математичка задача за генијалци: Колку јаболка и колку чинии имал Перица? Дали добро ви оди математиката? Ќе се снајдете ли добро со следната задача? Д...
Хит загатка на социјалните мрежи што никој не може да ја реши - ќе можете ли вие? На социјалните мрежи деновиве кружи една задача што ги збуни твитерџиите, кои ни...
Лесна гатанка, која децата ќе ја решат побрзо од возрасните Како се снаоѓате со народните гатанки? Некои се навистина лесни, за некои треба ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg