Квиз за логичари: Загатки кои ќе ви го „разбудат“ умот

Ако одамна не сте го раздвижиле умот со логички загатки, време е да се обидете да го решите нашиот предизвик. 

kviz-za-logichari-zagatki-koi-kje-vi-go-razbudat-umot-01.jpg

За вас подготвивме 5 загатки, за кои ви треба логичко размислување, но и добри способности за забележување детали. 

Ќе успеете ли до крај? 

Кликнете на секоја слика за точниот одговор. 

Загатки кои ќе ви го „разбудат“ умот
 1. 1. Која жена ќе донесе повеќе вода?
  Кликни за одговорот
 2. 2. Кој од двајцата момци живее со девојка?
  Кликни за одговорот
 3. 3. Давид морал да влезе во компјутерот на мајка му и среќа таа ја оставила лозинката на ливче. Но, никако не успевал. Зошто?
  Кликни за одговорот
 4. 4. Менаџерот на супермаркет увидел дека постојано снемува лубеници. Кога ги отворил камерите, веднаш сфатил кој е виновникот.
  Кликни за одговорот
 5. 5. На аеродром има тројца осомничени за фалсификуван пасош – ќе го откриете ли?
  Кликни за одговорот

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Загатки кои нема да ви дадат мир додека не ги решите – дали умот може да ве излаже? Дали умот може да ве излаже или уште на прв поглед знаете да ја процените ситуац...
6 загатки за будење на мозокот – колку време ќе ви треба да ги решите? Ментална гимнастика е неопходна за добра работа на мозокот - обидете се да ги ре...
Квиз: 7 трик прашања кои нема да ви дадат мир додека не ги решите Време е за будење на мозокот со трик прашања кои ќе ви ја вклучат логиката на на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg