Математичка загатка со колачиња и сладоледи – Колку брзо ќе ја решите?

Понекогаш, одговорите на проблемите се чинат премногу едноставни, кога во реалноста се покомплицирани од очекуваното.

matematicka-zagatka-so-kolacinja-i-sladoledi-kolku-brzo-ke-ja-resite-01.jpg

За да го решите овој математички проблем, нема да смее да се потпрете на очигледното.

Внимателно бројте, разгледајте, па потоа дајте го конечниот одговор на равенството.

matematicka-zagatka-so-kolacinja-i-sladoledi-kolku-brzo-ke-ja-resite-001.jpg

Точниот одговор и објаснувањето се на следната страна...Би можело да ве интересира:

6 загатки за будење на мозокот – колку време ќе ви треба да ги решите? Ментална гимнастика е неопходна за добра работа на мозокот - обидете се да ги ре...
Квиз: 7 трик прашања кои нема да ви дадат мир додека не ги решите Време е за будење на мозокот со трик прашања кои ќе ви ја вклучат логиката на на...
Квиз: Загатки кои ќе откријат – дали умот може да ве излаже? Многу често се случува умот да не прелаже и импулсивно да избрзаме со некој закл...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg