Лесен математички квиз: Колку прашања ќе одговорите без калкулатор и мамење?


Лесен математички квиз: Колку прашања ќе одговорите без калкулатор и мамење?

Сите ги знаеме основните математички операции како собирање и одземање, но дали можете да пресметувате без калкулатор?

lesen-matematichki-kviz-kolku-prashanja-kje-odgovorite-bez-kalkulator-i-mamenje-01.jpg

На повеќето луѓе не им е проблем да прават пресметки „напамет“ кога станува збор за цели и „поедноставни“ броеви, но скоро сите имаат проблем кога треба да пресметаат дропка, децимален број, а неретко и процент.

Дали и вие спаѓате овде или сте гениј кога станува збор за пресметки без калкулатор?

Решете го квизот и дознајте.

Колку прашања ќе одговорите без калкулатор и мамење?
 1. 1.
  2525
  2255
  2616
 2. 2.
  4,714
  5,174
  5,714
 3. 3.
  207
  227
  230
 4. 4.
  9/20
  11/20
  3/19
 5. 5.
  2/5
  1/6
  14/30
 6. 6.
  14,3
  42
  55
 7. 7.
  2006
  2004
  1951
 8. 8.
  2 часа
  2 часа и 20 минути
  2 часа и 40 минути
 9. 9.
  1 килограм
  2 килограми
  2,5 килограми
 10. 10.
  5
  8
  9

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Математички предизвик за генијалци – ќе успеете ли да го решите? Дали размислувате надвор од кутијата? Или се држите само до она што го гледате п...
Тест низ едно прашање: Која од жените држи туѓо дете? Тестот кој се прави за помалку од минута ќе ви помогне да разберете каква ви е р...
5 „невозможни“ прашања - Малку логика ве дели од точниот одговор Загатките се одлично средство за да го сочувате умот млад и бистар... Загатки...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg