Детективска загатка: Зошто полицијата го уапсила Роберт?

Ставете се во улога на инспектор и обидете се да откриете - зошто полицијата го уапсила Роберт по претресот на неговиот дом?

detektivska-zagatka-zoshto-policijata-go-uapsila-robert-1.jpg

Имате ли моќ на забележување детали? Дали сте вие од оној тип на луѓе на кои ништо не може да им избега пред очи и за секоја ситница си прават приказна во глава?

Прочитајте ја детективската загатка и обидете се да го решите случајот:

Полицијата дошла на врата кај Роберт доцна во ноќта со налог за претрес, по основ дека тој е осомничен за крадење на пари од банка, што се случило порано во текот на денот. Роберт му кажал на едниот полицаец кој земал изјава дека не ја напуштил куќата цел ден, додека другиот полицаец ја пребарувал дневната соба.

Кој доказ би можела полицијата да го најде што ги натерало да го уапсат Роберт?

detektivska-zagatka-zoshto-policijata-go-uapsila-robert-0.jpg

Одговорот е на следната страна... Би можело да ве интересира:

Квиз: Логички загатки од кои нема да се откажете додека не го најдете одговорот Овие логички загатки добро ќе ви го „загреат“ мозокот, но ќе ве натераат да одит...
Математичка загатка – нема да имате мир додека не го пронајдете алгоритмот Ќе можете ли да го откриете решението на оваа математичка равенка? Но, прво ќе м...
Ќе имате ли среќа денес: Колку брзо ќе ја најдете четирилисната детелина на фотографијата? Велат дека четирилисната детелина носи среќа, па проверете колку брзо можете да ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg