Предизвик за умни глави: Кој од двајцата мажи треба прв да се спаси и зошто?

Двајцата мажи се во неволја и нивните чамци немаат капацитет да се задржат над површината на водата. Но, на кого прво треба да му се помогне?

koj-od-dvajcata-mazhi-treba-prv-da-se-spasi-01.jpg

Можете ли да процените опасна ситуација и на кого треба прво да му се пружи помош во ваква ситуација?

На илустрацијата се прикажани маж во дрвен и маж во гумен чамец на дување, а двајцата имаат потреба некој да ги спаси.

Но, на кого прво му е потребна помош и кој чамец побрзо ќе потоне?

koj-od-dvajcata-mazhi-treba-prv-da-se-spasi-02 (1).jpg

Одговорот е на следната страна...Би можело да ве интересира:

Забавно трик прашање: Пред кого секој мора да симне капа? Овојпат предизвикот е многу забавен и само најкреативните умови ќе дојдат до реш...
Лесна гатанка, која децата ќе ја решат побрзо од возрасните Како се снаоѓате со народните гатанки? Некои се навистина лесни, за некои треба ...
Трик прашање: Кој фризер е подобар - кај кого ќе отидете? Дали внимавате на деталите и носите добри одлуки во животот? Тестирајте се со ов...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg