Квиз: 10 народни гатанки што добро ќе ве замислат

Ни, ткаено, ни предено, ни шиено, по куќи растурено. Што е тоа?

kviz-10-narodni-gatanki-shto-dobro-kje-ve-zamislat-01.jpg

Народните гатанки се дел од нашето културно наследство. Овие гатанки сме ги слушале од нашите баби и дедовци, а тие, пак, ги научиле од нивните родители и семејства.

Интересно е што одговорот на овие гатанки неретко не е воопшто очигледен, па треба навистина да размислувате „надвор од кутијата“ за да се сетите на него.

Во продолжение следат 10 народни гатанки, од кои дел сигурно сте слушнале од вашите баби и дедовци. Вашата задача е да погодите што значат.

За да го видите точниот одговор, кликнете на сликата.

10 народни гатанки што добро ќе ве замислат
 1. 1.
  Кликни за одговорот
 2. 2.
  Кликни за одговорот
 3. 3.
  Кликни за одговорот
 4. 4.
  Кликни за одговорот
 5. 5.
  Кликни за одговорот
 6. 6.
  Кликни за одговорот
 7. 7.
  Кликни за одговорот
 8. 8.
  Кликни за одговорот
 9. 9.
  Кликни за одговорот
 10. 10.
  Кликни за одговорот

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Загатка за логичари: Ќе погодите ли каде се наоѓам? Дали логиката ви е силна страна? Ќе го погодите ли лесно одговорот на даденото п...
Квиз: 8 збунувачки загатки што ќе ги решат само најпаметните Ако сте досетлива личност која сака логички предизвици, сигурно ќе ви се допадна...
Загатка на која повеќето одговараат погрешно: Која линија е најдолга? Ајде да провериме колку вашите очи може да ве излажат – ќе погодите ли која од т...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg