Предизвик за познавачите на македонскиот јазик: Како се вика оваа играчка?

Сте си играле ли со ваква играчка во детството? Како се вика во вашиот крај, а како се вика литературно?

predizvik-za-poznavachite-na-dijalekti-kako-se-vika-ovaa-igrachka-01.jpg

Доколку не сте сигурни за тоа како литературно се нарекува оваа играчка, одговорот ќе го најдете на следната страна...Би можело да ве интересира:

Предизвик за познавачите на македонскиот јазик: Како се викаат цевките? Без нив не можете да запалите ќумбе за да испечете пиперки за ајвар, а ќе ви тре...
Квиз: 8 збунувачки загатки што ќе ги решат само најпаметните Ако сте досетлива личност која сака логички предизвици, сигурно ќе ви се допадна...
Предизвик за познавачите на дијалекти: Дали знаете што е „башак“? Како се вика ова житно растение кај вас, а како се вика литературно? Пишете ни г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg