Загатка на која повеќето одговараат погрешно: Која линија е најдолга?

Најдолга е линијата А.

Иако на прв поглед најдолго личи линијата C, а пократка линијата А, се работи за оптичка илузија која ви го збунува умот.

Всушност, линијата А, поврзува два реда згради, а на почетокот може да се забележи дека просторот помеѓу нив е најголем, но кон крајот визуелно личи како да се стеснува.

Сепак се работи само за оптичка илузија, а линијата на крајот е иста како и на почетокот.

zagatka-na-koja-povekjeto-odgovaraat-pogreshno-koja-linija-e-najdolga-02.jpg

М. М. | Црнобело



Би можело да ве интересира:

Квиз: 8 збунувачки загатки што ќе ги решат само најпаметните Ако сте досетлива личност која сака логички предизвици, сигурно ќе ви се допадна...
Трик прашање за умни глави: Колку време ќе им биде потребно? Ајде за миг со мислите отпатувајте и замислете си ја оваа ситуација, па пресмета...
Трик прашање: Колку повеќе ги имаш, толку повеќе ги сакаш - што е тоа? Дали вашиот мозок секогаш и за сè бара решенија? Дали така ќе биде и со ова трик...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg